Nowy projekt Château du Cèdre – Extra Libre Vin Naturel

MG_2372_1024x1024
© Weinreich

Trendy, tendencje, statystyki, preferencje i nawyki konsumenckie w świecie wina robią swoje. Świadczy o tym chociażby sytuacja, gdy uznany, renomowany czy wręcz prestiżowy producent, który nikomu przypochlebiać się nie musi, celuje w nową grupę klientów, wprowadzając do swojego portfolio tak obecnie modne „wino naturalne”. Jest to właśnie przypadek topowego w Cahors zamku Château du Cèdre, który wzbogacił swoją ofertę o wino zwane Extra Libre Vin Naturel. Minimalistyczna etykieta i minimalny interwencjonizm. Po zbiorze w organicznie prowadzonej winnicy grona malbeka z akceptowalną szczyptą merlot (3%) są odszypułkowane i trafiają do kadzi, gdzie fermentują na dziko i macerują się przez 30 dni. Tradycyjny pigeage, żadnych przepompowań i nadekstrakcji, a fermentacja malolaktyczna zachodzi w betonie. Następnie wino trafia do dużych kadzi dębowych (foudres) na 12 miesięcy. I ważna rzecz: na żadnym etapie tego procesu nie jest dodawany choćby gram siarki.

Efekt końcowy miałem przyjemność sprawdzić dwa tygodnie temu na targach win organicznych w Montpellier. Niedawno zabutelkowany rocznik 2016 prezentował się bardzo okazale i jak na wino z Cahors osiągnął etap pijalności rekordowo szybko. Wrodzoną dzikość malbeka udało się tu autentycznie wyrazić, a jednocześnie ujarzmić i zaserwować w panierce atrakcyjnej dla standardowo skalibrowanych kubków smakowych. Nie jest to nudystyczny hardcore, z jakim nieraz mamy do czynienia w przypadku win naturalnych, a z drugiej strony nie jest to też wersja Cahors spod igły marketingowego krawca, uszyta na miarę drobnomieszczańskiego salonu z aspiracją do lekkiej hipsterki. To trochę taki Tarzan w stylowo potarganych dżinsach i koszuli w kwiatki. Wino dobrze ułożone, bez zbędnej maniery – spontanicznie dzikie serce owocu pulsuje bardzo intensywnie i to jest główna zaleta tej naturalnej wersji Cahors.

Teraz pytanie brzmi: czy firma Partner Center importująca do Polski wina Château du Cèdre zdecyduje się na dołączenie tej etykiety do swojej oferty?

Pascal et Jean-Marc Verhaeghe
Bracia Verhaeghe – włodarze na Zamku Cedrowym. Chcę taki podkoszulek! 🙂
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s