Spacer pod wulkanem – Finca Sophenia Malbec Tupungato 2014

wulkan

Tupungato. Argentyńska Etna, wielgachna, czarna gruda magmy wypluta z ognistych trzewi terra madre w gigantycznym rozruchu tektonicznym przed milionami lat, gdy wydrążona w skale, buzująca kadź fermentacyjna eksplodowała żywym ogniem, w którego deszczu wyrósł zwalisty stożek stratowulkanu. Ten geoferment trwa w najlepsze aż do dzisiaj, pulsuje, bulgocze, siorbie, sapie, pomrukuje w oparach półsnu, łzawi zielonymi jeziorami kwasu i siarki, hibernuje, maceruje się i czeka.

Tupungato. W języku Indian z plemienia Huarpe słowo to oznacza miejsce, z którego ogląda się gwiazdy. W wertykalnym odruchu analogii, ze szczytu rozgrzanego skalnego kociołka, pod którym skwierczy pradawny ogień wnętrza ziemi, wzrok kieruje się w górę, na zatopione w magmie nieboskłonu świetliki, błędne ogniki, odległe migoczące światy, jak małe, płonące nikłym światłem okienka domków porozrzucanych losowo w nokturnie universum. Wyobraźnia sadzi mityczne drzewo Yggdrasil, z warsztatem Hefajstosa u jego korzeni, owocujące planetami na koniuszkach gałęzi.

tu-pun-GA-to. Dybrach i trochej. Tylnojęzykowy wybuch akcentu w samym rdzeniu słowa. Stromy, dymiący stożek wypiętrzony przez skwierczące napięcie na linii warg i zębów. Smoczy jęzor ognia wyrzuca ze spalonej paszczy niebotyczne fajerwerki, które po chwili opadają w gęstym gradzie popiołu, kamieni i lawy, tworząc na potrzeby geologów i wagabundów spektakularny krajobraz wulkaniczny.

Tupun-GATO. W ogonie tego tektonicznego tupetu asocjacyjnie snuje się swojski gato, czarny mityczny kot behemot, wszędobylski bohater mitologii i zoologii fantastycznej, bóstwo Egipcjan, przydupas czarownic, zwierzę pociągowe bogini Frei, pechowy prognostyk, nieodmiennie uśmiechnięty towarzysz Alicji w wędrówce po Krainie Czarów.

Winorośl rosnąca u stóp Tupungato to żywy projekt archeologiczny, zapuszcza korzenie głęboko w prastarą pamięć ziemi, szpera w jej ciemnych zakamarkach, drąży kanały i czerpie soki z jej głębokiego wnętrza, zapuszcza się w podświadomość terroir i wydobywa na światło słoneczne jego archetypy, strzępki wspomnień, ukryte historie. W alchemii czterech żywiołów – palącego andyjskiego słońca, suchego wiatru spływającego z gór, wody z topniejących lodów i ziemi o wulkanicznie burzliwej prehistorii – krzew zakwita i rodzi się owoc. Kiedy przemienia się w wino, jego tekstura jest na wskroś intertekstualna i poznaczona śladami alchemii przyrody – postmodernistyczna narracja utkana z poplątanych wątków, zakopanych głęboko prehistorii, sekretów niesionych na skrzydłach wiatru. Message in a bottle: hipertekstualny list bez autora i nadawcy, zakorkowany w butelce.

W upojnym śnie ujrzałem się na szczycie bulgoczącego wulkanu oblanego złocistym blaskiem wielu słońc, a na jego zboczach rosły odurzająco pachnące bratki i goździki. Rześki wietrzyk poruszał krzewami ostrężyn i borówek, zmysłowo ociekających czarnym sokiem, który barwił wargi i eksplodował gęstym miąższem na podniebieniu. A po chwili mym oczom ukazał się widok zgoła niecodzienny: na dębowej baryłce siedział czarny kocur o garbnikowo szorstkiej sierści, popalał wysokiej jakości hawańskie cygaro i sączył leniwie turecką kawę z kardamonem.

Sophenia Malbec

Finca Sophenia Malbec Reserve Tupungato 2014
Mendoza/Tupungato, 1200 m n.p.m.
Gleby: aluwia na podglebiu magmowym i plutonicznym
Winifikacja grawitacyjna
Maceracja na zimno przed fermentacją
15 dni maceracji po fermentacji
12 miesięcy w dębie francuskim i amerykańskim
Alk. 14,5%

James Suckling: 93 pkt

Import: Waldipol

Źródło wina: zakup własny

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Spacer pod wulkanem – Finca Sophenia Malbec Tupungato 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s