Czego Argentyna może zazdrościć Chile? – Carignan

Gdyby odmiany winorośli zostały skazane na zagładę, a ocaleć mogłaby tylko jedna, bez wahania wybrałbym carignan. Dlaczego? Bo to osobowość kompletna, totalna, niesubordynowana, ekspresyjna, nietuzinkowa i na wskroś indywidualistyczna. Jest jak filmy Kubricka, solówki Franka Zappy, malarstwo Bacona czy teatr Becketta. Nie jest łatwo ujarzmić carignan, więc winiarze często boją się tej odmiany, jej ostrej jak maczeta kwasowości, agresywnych tanin, rozkiełznania aromatycznego, bardzo późnego dojrzewania i podatności na choroby. Z tego powodu trudno o butelkę 100-procentowego carignan, ale jeśli dobrze poszukać, można znaleźć śmiałków, którzy chwytają tego byczka za rogi i wychodzą z walki obronną ręką. Najlepiej rozglądać się w Langwedocji i Roussillon, ale też w Katalonii (gdzie carignan występuje często pod pseudonimem samsó) i w północnej Hiszpanii, która jest najprawdopodobniej matecznikiem tej odmiany (zwanej tam z kolei mazuelo lub cariñena).

DSC_1805.JPG
Kilka pewnych adresów dla entuzjastów carignan: Priorat, Langwedocja i Rioja

W Argentynie jest zaledwie 30 ha obsadzonych carignan, nad czym serdecznie ubolewam, ale za to w sąsiednim Chile, szczególnie na południu, znaleźć można bardzo stare krzewy tego szczepu w formie wolnorosnącej (bush vine / cięte na głowę), posadzone w latach 40. ubiegłego stulecia. Gdy w 1939 roku trzęsienie ziemi zdewastowało ogromne połacie winnic w tym regionie, winiarze postanowili postawić na nowe nasadzenia carignan ze względu na jego rozbuchaną ekspresyjność, ciemną barwę i wysoką plenność. W zamyśle miał być uszlachetniającym dodatkiem do lokalnej odmiany pais i przez długi czas tę właśnie funkcję spełniał.

art-ch-carignan-old-vine
Stare krzewy carignan w Chile

Dopiero niedawno przypomniano sobie w Chile o tym zapoznanym skarbie winnic w regionie Maule, a pokłosiem było założenie stowarzyszenia Vigno (Vignadores de Carignan), skupiającego kilkunastu producentów, którzy chcą na nowo rozbudzić potencjał szczepu carignan na chilijskiej ziemi. Zasady są proste: wino wytwarzane pod szyldem Vigno musi zawierać minimum 65% carignan z krzewów 30-letnich lub starszych, rosnących w winnicach, gdzie nie stosuje się sztucznego nawadniania, a wymagany okres dojrzewania to 2 lata. W swojej obecnej fazie rozwoju inicjatywa Vigno stanowi zalążek być może pierwszej uregulowanej apelacji w Chile.

Drugą chilijską organizacją, o której warto w tym miejscu wspomnieć, jest MOVI – zrzeszenie niezależnych winiarzy, ambitnych małych producentów, stawiających na jakość, różnorodność i współpracę. Vigno i MOVI to energiczna odpowiedź na eksportową masówkę i gigantyczne winiarskie korporacje, z którymi Chile bywa zazwyczaj kojarzone, oraz śmiała próba rozbicia stereotypu chilijskiego wina jako nudnawego i przewidywalnego produktu robionego oportunistycznie od sztampy rynkowych oczekiwań i pod dyktando aktualnego popytu.

mossman.png
Derek Mossman bierze byka za rogi 🙂

Aktywnym działaczem w obu zrzeszeniach jest Derek Mossman Knapp, rodem z Kanady, który wraz z żoną Pilar Mirandą produkuje wina pod szyldem Garage Wine Co. Wszystko zaczęło się właśnie w garażu, od wina robionego na własny użytek, dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Wkrótce jednak fama się rozeszła i zainteresowanie winami Dereka zaczęło zataczać tak szerokie kręgi, że garaż zrobił się przyciasny. Hobby przerodziło się w mały rodzinny biznes, powstało stowarzyszenie MOVI i sprawy nabrały rozpędu.

Od niedawna wina Dereka włączył do swojej oferty polski importer Vive le Vin i jedną butelkę udało mi się capnąć na Kiermaszu Winicjatywy. Lot # 48 Carignan field-blend 2013 powstaje w jednej winnicy Portezuelo w dolinie Itata, gdzie oprócz tytułowego carignan rośnie również cinsault znany w Chile pod wdzięczną nazwą El Rendedor. Jest to miejsce w wyjątkowy sposób historyczne, ponieważ to właśnie w Portezuelo założona została pierwsza chilijska winiarnia. Stare krzewy nie są sztucznie nawadniane, pracuje tu tylko człowiek i koń. Gdy zebrane grona trafiają do Dereka, w otwartych kadziach rozpoczyna się fermentacja na dzikich drożdżach. Nie są używane pompy ani żadne inne rotofermentatory, pigeage wykonywany jest ręcznie. Następnie wino trafia do beczułek z dębu francuskiego drugiego użycia lub starszych, gdzie pozostaje przez dwie zimy. W przypadku Lot # 48 powstało 10 baryłek carignan i 1 baryłka cinsault, a pół roku w butelce zwieńczyło proces dojrzewania. Gotowy rocznik 2013 trafił na rynek w czerwcu 2015 roku.

GarageWine Carignan.JPG

Aromat jest absolutnie odurzający, intensywny, gęsty, wręcz zawiesisty i dekadencki w stylu. Czego tu nie ma: na pierwszym planie jeżyny, poziomki i przyprawiający o zawrót głowy bez, w tle anyżek, marynata ziołowa, gałka muszkatołowa i cassis. Każdy łyk jest jak eksplodujący w ustach ładunek soczystych ciemnych owoców o drobnoziarnistej teksturze, naszpikowanej igiełkami ożywczej kwasowości i grafitowymi taninami. Wino jest sycące i ekstraktywne, ale bynajmniej nie ociężałe, ma długą, delikatnie goryczkową końcówkę, a z czasem wyłaniają się nuty korzenne, słodko-przyprawowe i palone, tworząc kolejny wymiar w tym kalejdoskopie.

Jest to imponująca i świetnie wyważona interpretacja carignan z Nowego Świata, a przy tym koronny dowód na to, że Chile ma do zaoferowania znacznie więcej niż ciamciowate carménère czy rozlazłe cabernety utuczone na tłustej dębinie. Przyszłość należy do carignan!

Wine Garage Co.
Lot # 48
Portezuelo Vineyard
D.O. Maule Valley
Carignan, Field-blend
2013
Całkowita kwasowość: 5,78 g/l
pH: 3,43
Cukier resztkowy: 1,2 g/l
Alkohol: 13,7 % vol
Blend:
carignan – 10 beczek
cinsault: – 1 beczka
Produkcja: 3164 butelek

Importer: Vive le Vin

Źródło wina: zakup własny

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s