Paso doble – Malbec & Touriga Nacional

Lubię, kiedy wino stawia opór, wprawia zmysły w zakłopotanie, a umysł – w dysonans poznawczy, intryguje niejednoznacznością, zbija z pantałyku, wybija z butów, sprowadza z utartych szlaków na nieznane manowce, burzy gmachy schematów, pali stereotypowe mosty, infekuje system logiki dwuwartościowej wirusem paradoksu i wymaga wzmożonego wysiłku interpretacyjnego, a przy tym nie przymila się, nie łasi ani nie waruje, nie chce się na siłę podobać, nie smaruje podniebienia mdłą wazeliną przejrzałego owocu i pluszowej beczułki, ma w sobie swoisty chłód i rezerwę, które znamionują niezależność charakteru i silną osobowość, a jednocześnie bardziej szepcze niż krzyczy, nie jest wystudiowane ani pretensjonalne, nie chce wygrywać konkursów i skalę Parkera obchodzi szerokim łukiem, nie czuć w nim wysiłku ani spięcia, nie daje się zaszufladkować, ale nie epatuje przy tym barokowym manieryzmem formy – za jego klasyczną fasadą kryje się wciągający labirynt smaków i aromatów.

malbec-touriga

Takie wina lubię i takie wino wyszperałem niedawno na półce jednej z krakowskich enotek. Już sama etykieta wygląda intrygująco. Konia z rzędem temu, kto znajdzie mi drugi taki blend: malbec i touriga nacional. Skąd pomysł? Otóż autorem tego wina jest Rui Reguinga, portugalski latający enolog i terroir hunter (jak to dobrze przetłumaczyć? poławiacz siedlisk? tropiciel terroir? winniczek szperacz?). Dogadał się z szefem Bodegas Fabre Montmayou w Mendozie i skomponował wino, w którym malbec z 60-letnich krzewów w regionie Vistalba tańczy imponujące paso doble z – nomen omen – narodową odmianą portugalską. Skojarzenie z paso doble jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ wino ujmuje przede wszystkim świetną dynamiką i wibrującą fakturą, jest zamaszyste, a jednocześnie eleganckie, chłodne i postawne, a przy tym energiczne i czupurne. Wymyka się schematom tak Nowego, jak i Starego Świata – mogłoby powstać w jakiejś wirtualnej winnicy w połowie drogi między Bordeaux a Mendozą, na mitycznym terroir Atlantydy.

rui-reguinga
Poławiacz siedlisk Rui Reguinga (© http://www.ruireguinga.com)

Paso doble to taniec inspirowany tauromachią: partner odgrywa rolę torreadora, a partnerka jest płachtą na byka. Choć są to dwa osobne byty, to zarówno na arenie corridy, jak i na parkiecie, tworzą dynamiczną jedność – amalgamat walki i zmysłowości, posuwistego ataku i zwinnego uniku. Identycznie spójna dynamika spina malbeka i tourigę tak nierozerwalnie, że – by sparafrazować klasyka – nie sposób odróżnić tancerzy od tańca.

Rui Reguinga Malbec & Touriga Nacional 2013
Bodegas Fabre Montmayou
Mendoza / Vistalba
malbec 70% (60-letnie krzewy)
touriga nacional 30% (młode krzewy)
Terroir: skalne rumowisko na mieszanych glebach aluwialnych
14 m-cy w beczkach z dębu francuskiego (Alliers)
Alko: 14,5%
Produkcja: 6 tys. butelek

Kupiłem w krakowskiej Winotece, ul. Karmelicka 64
Cena: 76 zł

W mojej skali: 7+/10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s